Festivalul – Concurs Internațional de muzică corală „A Ruginit Frunza din Vii”

Festivalul – Concurs Internațional de muzică corală „A Ruginit Frunza din Vii”

22 octombrie
Sâmbătă 18:00
Sala cu Orgă
100–150 lei
Adaugă în favorite
Asociaţia Muzical-Corală este bucuroasă să anunțe a XV-a ediție a celui mai frumos și așteptat eveniment al anului din țară: Festivalul-Concurs Internațional de muzică corală "A Ruginit Frunza din Vii".
 
In cadrul festivalului se vora desfășura mai multe concerte:
20 octombrie- Deschiderea Oficială- Muzeul Naţional de Etnografie şi Istorie Naturală,ora 17:00
21 octombrie – Concursul Internațional- Muzeul Național de Istorie a Moldovei.- ora 10:00
22 octombrie – Gala Laureaților- Sala cu Orgă, ora 18:00
23 octombrie– Muzica Sacră - Biserica” Minunea Sf. Arhanghel Mihail”,s. Cruglic, raionul Criuleni, ora 10:00 ( 25 km de la Chișinău)
 
În acest an, la Festivalul-Concurs Internațional de muzică corală "A Ruginit Frunza din Vii" vor participa 30 formații corale din Moldova, Filipine, Spania,, Ucraina și România care vor interpreta cele mai frumoase creații
Avem Marea Onoare să-i avem in acest an in calitate de Comisie Internațională de Jurizare pe:
1. Bolduratu Valentina
2. Enric Genesca - Spania
3. Munteanu Nina - România
4. Serghei Savenco – Ucraina
5. George Dumitriu – România
6. Postolachi Svetlana- Moldova
Formațiile corale participante sint:
Coruri Internaționale:
1. Ansablul vocal din Odessa , dirijor Svetlana Smirnova-
2. Baao Children Choir from Baao, Camarines Sur Philippines, dirijor Hermelino B. Briones-
3. Youth Choir from Baao, Camarines Sur Philippines. Dirijor Hermelino B. Briones-
4. Grupul vocal MIRA- or. Iasi, Romănia, dirijor Petronela Dirtu
5. Corul de copii „ Paul Constantinescu ”, or. Bucurști Romănia, dirijor lacramioara- Ana Paulic
6. Corul de tineret ” CONSONANCE„ or. București, Romănia, Dirijor Lacrămiora-Ana Pauliuc
7. Corul Mixt ”DOXOLOGIA„, or. Baia Mare, Maramureș, dirijor Cozmin Lăuran
8. Corul Mixt ”EUPHONIA„, ,Tomaia- Maramureș, dirijor Cozmin Lăuran
CORURI DIN MOLDOVA
1. Corul de copii BELCANTO, orașul Soroca, dirijor Ludmila Samarin
2. Corul de copii AXIOS, or. Orhei, dirijor Anghelina Usatii
3. Corul de copii VIVACE, or. Orhei, dirijor Anghelina Usatii
4. Corul mare de fete al Școlii de Arte ” Alexei Starcea”, or Chișinău, dirijor Viola Julea
5. Corul deTineret CANTABILE, ASEM, or. Chișinău, dirijor Elena Marian
6. Corul de copii CAPRICCIO, CCC „ FLOAREA SOARELUI”,dirijor Elena Marian, maestru de concert- Vitalie Mosiiciuc-
7. Corul Mixt ”DOINA CODRULUI”, s .Lozova, raionul Strășeni, dirijor Ruslan Bardier
8. Ansamblul vocal DIVERTIS,orașul Strășeni, conducător artistic Viorica Popa
9. Corul de Tineret ARIOZO, Colegiul de Arte „Nicolai Botgros” din orașul Soroca, dirijor Raisa Berbeci
10. Corul Mixt DOINIȚA, s. Sireț, Strășeni, Moldova, Dirijor Svetlana Rebeja
11. Corul de copii FORTISSIMO, or. Chișinău, Dirijor Diana Guzun
12. Corul de fete ”VIVACE” a Școlii de Arte ” A. Stărcea”,or. Chișinău, dirijor Anton Dumbrava
13. Corul de copii ”ARMONIE” al școlii de Arte ”Petru și Ion Teodorovici”, or. Leova, dirijor Svetlana Bogarad
14. Corul de Tineret al Colegiului de Muzică și Pedagogie ” ARS-NOVA” or. Bălți, dirijor Ana Cușcenco
15. Corul de virstă mare IPLT „N. IORGA”, „Doinița”- or. Chișinău, dirijor Sergiu Belevac
16. Corul mixt ”Doina Nistrului”, or. Rezina Moldova, dirijpor Ion Scutelnic
17. Corul mic de copii ” VITEJII” al IPLT ” Mihai Viteazul”,or. Chișinău, dirijor Anton Dumbrava
18. Corul Școlii de muzică „Filip Todirașcuˮ, s. Costești ,raionul Ialoveni, dirijor Cristina Mereacre
19. Corul de copii ” LICĂRIRI DE STELE”, or. Bălți, dirijor Viorica Cotic
20. Capella corală ”BALADA”, or. Măgdăcești, raionul Criuleni, dirijor Diana Maxim
Aducem sincere mulțumiri pentru ajutor, parteneriat, suținere și realizare cu succes a Festivalului Internațional următorilor PARTENERI:
 
PARTENERI PRICIPALI:
1. Ministerul Culturii
2. Primăria Municipiului Chișinău
PARTENERI:
3. Muzeul Național de Istorie a Moldovei
4. Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a Moldovei
5. Mitropolia Chișinăului și Intregii Moldovei
SPONSOR PRICIPAL: SANDRLIONA
Sponsori:
6. ETCETERA
7. SALAMER
8. PREMIER ENERGY
Partener Media :
IPNA Compania TeleRadio MOLDOVA- filamari concert la Sala cu Orga
 
Vă asteptăm cu drag la cel mai așteptat concurs al anului!